1 March, 2018
Catalin Ivan
Experienta
Membru al Parlamentului EuropeanIulie 2009-prezentParlamentul European

Legislatura 2014 – 2019

Membru

  • Comisia pentru afaceri economice și monetare;
  • Delegația la Comisia parlamentară de cooperare UE-Rusia;
  • Comisia de anchetă pentru examinarea pretinsei încălcări a normelor de drept sau a administrării defectuoase în aplicarea dreptului Uniunii în legătură cu spălarea de bani, evitarea sarcinilor fiscale și evaziunea fiscală.

Membru supleant

  • Comisia pentru control bugetar;
  • Comisia specială pentru deciziile fiscale și alte măsuri similare sau cu efecte similare;
  • Comisia specială pentru deciziile fiscale și alte măsuri similare sau cu efecte similare (TAXE 2);
  • Comisia pentru afaceri externe;
  • Delegația la Comitetul parlamentar de asociere UE-Ucraina.

Legislatura 2009 – 2014

Vicepreședinte

  • Delegația pentru relațiile cu țările din Comunitatea Andină.

Membru

  • Comisia pentru control bugetar;
  • Comisia pentru cultură și educație;
  • Comisia specială privind provocările politice și resursele bugetare pentru o Uniune Europeană sustenabilă după 2013;
  • Delegația la Adunarea Parlamentară Euronest;
  • Delegația la Comisia parlamentară de cooperare UE-Moldova;
  • Delegația la Comisia parlamentară mixtă UE-Turcia.

 

Membru supleant

  • 16.07.2009 / 30.06.2014: Comisia pentru bugete;
  • 16.09.2009 / 13.10.2010 : Delegația la Comisia parlamentară de cooperare UE-Ucraina;
  • 04.03.2011 / 30.06.2014 : Delegația la Adunarea Parlamentară Euro-Latinoamericană.
Activitate
Politica locala

Am inceput cariera politica acum 15 ani ca Membru al Biroului Executiv al Consiliului Județean al PSD Iași. In acelasi an am devenit Vicepresedinte al Organizatiei TSD Iasi, iar doi ani mai tarziu am fost numit Presedintele Organizatiei locale de la Iasi. Am activat trei ani ca secretar la Departamentului pentru Educatie, Cercetare, Tineret si Sport , iar in 2006 am devenit Vicepresedinte al organizatiei Judetene TSD Iasi. In 2013 am  fost ales Presedinte PSD Sector 1, unde am condus activitatea organizatiei timp de doi ani.

Educatie
Ovidiu ȘincaiOctombrie 2005 – Septembrie 2006Studii post-universitare de management politic
Universitatea ''Al. I. Cuza''Octombrie 2004 – Iunie 2006Master în Afaceri Internaționale
Universitatea "Al.I.Cuza" Iași, secția ''Tranzacții Internaționale''1999 – 2003Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor
Liceul Teoretic "Gh. Munteanu Murgoci "Brăila,1993 – 1997Sectia Matematică-Fizică
Alte activitati
  • Membru în Senatul Universității “Al. I. Cuza” Iași (1999-2003);
  • Membru activ al Sindicatului “Liga Studenților Economiști” Iași (1999-2001);
  • Vicepreședinte al FASER, Federația Asociațiilor Studenților în Economie din România (2000-2003);
  • Membru în Comisia pe probleme profesionale a Consiliului Național al Studenților (2001-2003).

Limbi Straine
  • Engleza- nivel avansat
  • Franceza, Spaniola  – nivel mediu